Miłośnicy natury i zwierząt, którzy cenią sobie faunę i florę szczególnie z obszaru Azji Południowo-Wschodniej, będąc w Łodzi, nie mogą ominąć orientarium. Jest to jedyny taki obiekt w kraju, który przyciąga turystów z różnych części świata.
Orientarium w Łodzi to kompleks znajdujący się na terenie Łódzkiego Zoo, który powstał w 2022 roku i skupia się głównie na przedstawicielach różnych gatunków zwierząt, których naturalnym obszarem życia jest Azja Południowo-Wschodnia.
Wybiegi i woliery w Orientarium zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Takie rozwiązania pozwalają utrzymać zwierzęta na dużych przestrzeniach, zapewniając im odpowiednią ilość terenu do komfortowego życia. Goście orientarium mogą obserwować stałych bywalców parku z trzech perspektyw: wodnej, lądowej oraz z góry. Orientarium podzielone jest na dwie części:
Najwięcej atrakcji, dotyczących flory i fauny Azji Wschodniej znajdziemy w pawilonie wystawienniczym, który został podzielony na cztery części. W pierwszej z nich można podziwiać słonie, w tym największego słonia Indyjskiego w Europie Aleksandra oraz jego nieco młodszego kolegę Taru. Karmienie i kąpiel tych zwierząt odbywa się codziennie o godzinie 11.00. Całą procedurę można oglądać zarówno przez szybę tunelu podwodnego, jak i z tarasu w słoniarni.
Druga strefa o nazwie Celebes została podzielona na dwa wybiegi. Na pierwszym z nich można zobaczyć wyderki orientalne: Marlenkę i Vincenta, jeżozwierze palawańskie, kura bankiwa i anoa nizinne. Na drugim mieszka rodzina makaków, składająca się z czterech członków: Punjub, Calineczka, Naomi i Jaya.
Kolejna część to część oceaniczna, w której można obserwować aż 1300 ryb, w tym rzadko spotykane rini gitarowe, rekiny brodate, żarłacze raftowe czarnopłetwowe i płaszczki. Podwodny tunel w łódzkim orientarium jest największym takim obiektem w Polsce. W mniejszych zbiornikach znajdują się koniki morskie, rozdymki i apogony.
Ostatnia część orientarium to strefa najgorętsza, czyli Wyspy Sundajskie. Na tym obszarze można spotkać wielkiego krokodyla gawialowego Krakena wraz z jego partnerką Penelope. Tę strefę zamieszkują także orangutany sumatrzańskie: Ketawa, Budi i Joko oraz gibony, langury jawajskie i niedźwiedzie malajskie. Można tu zobaczyć także azjatyckie ptaki.
Podczas wycieczki po orientarium można skorzystać z kilkunastu obiektów gastronomicznych, takich jak:
Przy strefie gastronomicznej znajduje się także mini zoo, gdzie mieszkają domowe gatunki zwierząt, które można głaskać i karmić specjalnie przygotowaną karmą.
Orientarium w Łodzi otwarte jest przez cały rok w godzinach 9.00-17.00 (ostatnie wejście o 16.30).
Ceny zależą od rodzaju biletu:
Stan na 30.01.2024. Sprawdź aktualne ceny biletów bezpośrednio na stronie internetowej Orientarium.
Jeżeli poszukujesz noclegu blisko Łodzi, zapraszamy do Hotelu Nowa Gdynia w Zgierzu pod Łodzią. Zapewniamy dobrze wyposażone pokoje i możliwość odpoczynku blisko natury.